GYERÜNK A SZABADBA!

GYEREKGYERÜNK A SZABADBA!
Gyerünk a szabadba!

GYERÜNK A SZABADBA!

Kerti játékok, szünidei gyerek-lekötésre, kütyü-mentesen

Összegyűjtöttünk öt szabadtéri játékot, melyekhez akár még kellék se kell, de hosszabb-rövidebb időre lekötik a nagyobb óvodás vagy kisiskolás korosztályt. Mutatunk szülői felügyelettel vagy anélkül, önállóan vagy csapatban játszható, pörgős és nyugis játékokat egyaránt. A biztonságra mindig ügyelj!

BÁMULATOS LABIRINTUS

A bunki-építés imádata minden szülőnek ismerős lehet, és a legtöbb gyerek szeret szűk helyeken átmászni – a kettőt kombinálva és udvarunk, kertünk időleges rendezettségét feladva egy izgalmas, akár egészen hosszú játékfolyamatba is belefeledkezhetnek a gyerekek.

Ami kell hozzá:

kerti bútorok, lepedők vagy nagy kendők, szárítókötél, virágláda, vödör, lavór, műanyag pohár, kislabdák, kerti locsoló

Kerti bútorainkat és a textileket felhasználva először állítsunk össze egy labirintust. A feladat az, hogy a gyerek másszon végig a bútorok alatt és kijelölt időn belül érje el a labirintus végét. Ha ez sikerült, akkor nehezítsük a feladatot különböző akadályokkal: kössünk szárítókötelet a székek lábai közé – enélkül kell átmászni rajta, hogy megérintenék. Vagy tegyünk virágládát, vödröt a bútorok alá – ezt felborítás nélkül kell megkerülni. Ha ez már jól megy, akkor öntsünk műanyag pohárba vizet, adjuk a gyerek kezébe, és úgy teljesítse a feladatot, hogy nem lötyögteti ki a vizet. Egy másik lehetőség a nehezítésre, hogy kislabdával a kézben kell átmászni a labirintuson, kapaszkodás nélkül. Forró nyári napokon pedig várhatja a labirintus végén kibukkanó gyerekeket a meglepetés, a spriccelő locsoló formájában.

A labirintus ezután hosszasan üzemelhet kerti bunkiként, ahol a textilek alatt elbújva, színes lámpákkal, párnákkal és plüssökkel berendezkedve szuperül lehet uzsonnázni, színezni, mesét hallgatni, álmodozni.

Kinti bunki / labirintus
Kerti labirintus és bunki

MIKROVILÁG

A Mikrokozmosz vagy a Csodabogarak mesefilmek világa – élőben. Mi történik egy zsebkendőnyi földterületen pár, vagy akár 24 óra alatt? Itt a lehetőség, hogy az ifjú természetbúvárok kiderítsék.

Vágjunk ki nagy újságpapírból vagy A/3-as rajzlapból egy négyszöget, úgy, hogy a papír széle kb. 4-5 cm szélességben megmaradjon, azaz lesz egy papírkeretünk – erre a külső részre lesz szükségünk. Tegyük le a keretet a fűbe (sarkait rögzítsük), és indulhat a megfigyelés. A kereten belül egy ásónyomnyira le is áshatunk a földbe és kifordíthatunk egy rögöt, hogy lássuk, ott mi történik.

Először meg lehet vizsgálni a felszíni növényeket, fűszálakat, virágokat, kavicsokat, amik a mikrovilágunkban helyezkednek el, vagy a kifordított földdarabban lévő gyökereket, szárakat. Hangyák, giliszták, rovarok… a kezdeti állapot megfigyelése után bizonyos időközönként látogassák meg a gyerekek a mikrovilágukat és figyeljék meg a változásokat. Egy giliszta elért egyik sarokból a másikba? Pillangó vagy méh szállt a virágra? Akár több mikrovilág is működhet a kert vagy udvar különböző pontjain, szemmel lehet tartani és összehasonlítani őket. Lehet, hogy egy szöcskékből álló társaság végiglátogatja az összeset!

Szöcske
Tücsök... | Ralf Kunze | Pixabay
... és bogár | Erik Karits | Pixabay

TALÁLD MEG!

A „valaki valamit eldug, a többiek pedig megkeresik” régi klasszikus, jöjjön ennek most egy megfordított verziója. Egy résztvevő kezdi a játékot kint a kertben, a többiek addig bent várakoznak (és nem lesnek). A kinti gyerek egy meghatározott területről összegyűjt néhány tárgyat, holmit, termést. Amikor elkészül, a többiek kijönnek, a feladatuk pedig az, hogy megtalálják a különböző holmik származási helyét a kertben. A virágszirmok, magok, jellegzetes levelek nagyszerű „Találd meg”-dolgok, de a kerti sufni vagy apa szerszámoskamrája is pompás terep. A játék elején szükséges szülői felügyelet, de ha a szabályokat tisztáztuk, önállóan is játszhatja a gyereksereg. Ne legyenek illúzióink, a végén úgyis nekünk kell összerámolnunk…

Találd meg!
"Honnan valók a virágok?"

SZARDÍNIA

Egy másik örök sláger, a bújócska inverze a barátságos, szoros együttlétre ösztönző szardínia, ahol a hunyó magányos küzdelme és a megtalálás kudarca fordul át épp az ellenkezőjébe. A játékban egy gyerek bújik el kint, míg a többiek bent, vagy szorosan lehunyt szemmel várakoznak, amíg egyikőjük 20-ig számol. Ahogy végez, szétszélednek, és mindenki azt az egyet keresi. Aki megtalálja, mellébújik…. ahogy egyre többen lesznek a búvóhelyen, szűkösen szoronganak, mint a szardíniák a dobozban. Egy idő után úgysem fognak elférni, és szinte biztos, hogy a többiek számára az egy helyen kuporgók kuncogása lesz a nyomravezető.  

Szardínia
Bújócskáznak vagy szardíniáznak?

LÁTOM!

Elmélyülősebb és nyugodtabb játék: két őrület közti megpihenés gyanánt, akár uzsonna közben is játszható ez a barkochba-verzió, ami feltételezhetően igen jól fejleszti a megfigyelőképességet. Valaki kiválaszt valamit, majd azt mondja: „látok valamit, ami piros és szögletes”. A többiek körülnéznek és megpróbálják megtalálni – a postaládát. Aki elsőként kitalálja, választja ki és írja körül a következő dolgot. A játék nehézségét életkornak megfelelően állítsuk be – óvodásoknál könnyen észrevehető és egyértelműen körülírható tárgyakkal kezdjünk, nagyobbakkal viszont metafizikai mélységekig is elmehetünk a minket körülvevő dolgok és létezésük céljának meghatározásában. Utazás közben, iskolába menet, vásárlás közben is remekül leköti ez a játék a megfigyelésben, keresésben örömüket lelő gyerekeket.

Látom!
"Látok valakit, aki benézett a háza ajtaján..."

Steve és Ruth Bennett „Gyerünk a szabadba” című könyvét ajánljuk, cikkünkhöz is sok inspirációt merítettünk belőle!

Neked mik a kedvenc szabadtéri gyerekjátékaid? Oszd meg velünk a legjobbakat!

A képek az alábbi helyekről származnak, illetve saját készítésűek.

Bunki | Tücsök Bogár Pitypangmező

TETSZETT? OSZD MEG AZ ISMERŐSEIDDEL:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Cornides Ágnes

Monday to Friday 09:00 - 20:00 hrs
Saturday 09:00 - 18:00 hrs
Sunday 09:00 - 18:00 hrs