A TAVASZ ÜNNEPLÉSE – Húsvét előtt, közben, után

KULTA TAVASZ ÜNNEPLÉSE – Húsvét előtt, közben, után

A TAVASZ ÜNNEPLÉSE – Húsvét előtt, közben, után

Múlt heti posztunkban a Húsvét ünneplésének eredetét jártuk körbe: keresztény és pogány hagyományok egyaránt keverednek régi és mai szokásainkban. Folytatjuk: összegyűjtöttünk még jó pár olyan népszokást, melyekkel a tavasz eljövetelét, a szerelmet, a termékenységet, az új kezdetet ünnepeljük.

A húsvéti locsolkodás hagyományos magyar szokás – ha nem is hungarikum, de őrzendő nemzeti érték, az ünnephez kapcsolódó számos szokással együtt. A locsolkodás eredete nemcsak Magyarországra korlátozódik, hanem a régióban más helyeken is él. Valószínűleg ez a hagyomány is – mint minden ilyenkor – a termékenység kultuszához köthető, ami az ókori rómaiak és görögök kultúrájában gyökerezik. Náluk a tavaszi ünnepkor fiatal férfiak vízbe mártott ágakkal járták a falvakat és locsolták a lányokat, akik ezzel a cselekedettel megkapták a termékenység áldását.

VÍZ, VÍZ, TISZTA VÍZ

A keresztény hagyomány szerint az húsvéti locsolkodás az újjászületés és a megújulás jelképe. Az első locsolkodás a feltámadást jelképező keresztvíz áldásával történt, de egy olyan legenda is van, mely szerint a Jézus feltámadását hirdető jeruzsálemi asszonyokat locsolással akarták a zsidók elhallgattatni. A néphagyományban ez már jóval pajzánabb felhangot kapott: a locsolás egyértelműen a termékenység és szexualitás szimbóluma. A visszafogott verzióban a fiúk locsolóverset mondanak, majd csekélyke vízzel vagy kölnivel öntözik a lányok feje búbját, akik cserébe tojást, süteményt vagy pénzt adnak. A kevésbé szolid szomszédságokban pedig teli vödrökkel várják a lányokat a kertben, és nincs menekvés akkor se, ha előző éjjel fagyott… A lányok piros tojással, hímes tojással viszonozzák a locsolást: a legszebbet természetesen a kiválasztott fiú kapja. Az összegyűjtött tojásokkal pedig remek játékokat lehet játszani: lehet gurítani, pénzt dobálni bele, homlokon összetörni – vagy egy óriási közös rántotta formájában elfogyasztani.

tojásfestés eredetéről számos verzió terjeng: Ostara színes tojásokat tojó csodamadara verseng a napimádat kifejezésére szánt kínai ezréves festett tojásokkal, de állítólag már Anonymus is emlegette a dolgot a 13. században. Egyes magyar tájegységeken specifikus tojásdíszítő technikákat használtak, nem egy közülük messze földön híres volt: még a Vatikánban is őriznek magyar patkolt tojást. És ezen kívül van festett, karcolt, rátétes, mosott, vésett, viaszolt, berzselt, csipkézett, metszett, faragott és maratott tojás is.

És mi a közös a kurkumában, a csalánban, a céklában, a lilakáposztában, a vöröshagymában és a fekete teában? Egy jó uzsonna line-up-ja is összejönne belőlük, de inkább természetes tojásfestésre használd őket.

BÚJJ-BÚJJ ZÖLD ÁG

A tavasz megjöttét jelképező vagy köszöntő énekes, táncos felvonulás a zöldágazás, zöldágjárás vagy zöldághordás. A lányok és legények levágott barkaágakat vagy más leveles ágakat szednek, azokkal járják be a falut vagy a környéket, s közben körjátékokat játszanak és pajzán dalokat énekelnek – elképzelhető ennél szebb módja a szerelem ünneplésének…? Kapcsolódó népszokás a kiszehordás, kiszehajtás vagy kiszézés: Virágvasárnap, azaz Húsvét vasárnapján a hajadon lányok az előző évben házasodott lányok ruháiba felöltöztetett szalmabábut, azaz a kiszét vagy kicét hordták körbe a faluban, majd a patakba dobták, ezzel egyrészt véglegesen elűzték a telet és a halált, másrészt a saját férjhezmenetelüket kívánták meggyorsítani. A villőzést is a lányok csinálták: feldíszített fűzfa- vagy sombokor-ágakkal, azaz villőkkel járták a falut és énekeltek a házak ablakai alatt: cserébe tojást, áldást, férjhezmenésre vonatkozó jókívánságokat kaptak.

A húsvét hétfői locsolás után egyes környékeken a lányok már aznap délután vagy kedden visszalocsolják a legényeket: csattanós válasz ez a locsolkodás konszenzuális voltát megkérdőjelezőknek.

Mint a néphagyományokat általában, a városi életmód sajnos ezeket a csodás szokásokat is elkoptatta. Szerencsére sok helyen tartják a tradíciókat, és népviselettel, hagyományos játékokkal idézik fel a régebbi korok szokásait. Tegyünk mi is így!

CSATLAKOZZ
Facebook csoportunkhoz:

ISMERSZ TAVASZKÖSZÖNTŐ NÉPI HAGYOMÁNYOKAT? ÍRD MEG NEKÜNK!

Képek: unsplash

TETSZETT? OSZD MEG AZ ISMERŐSEIDDEL:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Cornides Ágnes

Monday to Friday 09:00 - 20:00 hrs
Saturday 09:00 - 18:00 hrs
Sunday 09:00 - 18:00 hrs