MOSÁS ÖKO MÓDRA

OTTHON/KERTMOSÁS ÖKO MÓDRA

MOSÁS ÖKO MÓDRA

Beindult a fűtési szezon: szinte nincs, aki ne érezné már valóban a bőrén a megemelkedett rezsiköltségeket. Elárasztották az internetet a spórolási tippek, a fogyasztás csökkentését célzó tanácsok és praktikák. Sok mindenen lehet spórolni, de valljuk be: drasztikus változásokat senki sem örömmel léptet életbe a mindennapi, jól bevált rutinjában. Mégis, a magunk és a Föld érdekében is ki kell mozdulnunk a komfortzónánkból és változtatni a szokásainkon, a legszűkebb környezetünkben kezdve: a háztartásunkban.

Gyakori, hogy az öko- és zöld alternatívák sokszor drágábbak, mint a jól bevált, de környezetszennyező vagy nem fenntartható megoldások. Ennek járunk ma utána, méghozzá az egyik legalapvetőbb háztartási teendőnk, a mosás kapcsán. Összegyűjtöttünk pár környezetbarát praktikát és házi mosószert, és közben megnéztük azt is, hogy vajon működhet-e az a win-win forgatókönyv, ahol a zöld megoldásokkal élve spórolni is tudunk. Tehát: hogyan mossunk öko módra hatékonyan, úgy, hogy a pénztárcánkat is kíméljük?

MÁR AZ ALAPOKTÓL

Ha épp mosógép-beszerzés előtt állsz, akkor mindenképp válassz minimum A+ energiaosztályba tartozó modellt. Ezek a gépek valamennyivel drágábbak, viszont kevesebbet fogyasztanak, amivel hosszú távon te és a Föld is jobban jártok. Ha már megvan a géped, bánj vele szépen: könnyen feltételezzük, hogy a mosógép mindig tiszta, hiszen kimossa önmagát – ennek ellenére az eldugottabb helyeken nagyon is könnyen megtapadnak a szöszök, maradékok, meghatározhatatlan IZÉK. Bizonyos időközönként nézd át a gép belsejét és tisztítsd meg, így hosszabb lesz az élettartama.

MOSS KEVESEBBET!

Teljesen egyén- és szokásfüggő, de a mindennapi, átlagos ruhahasználatból eredő koszosság nem a lépfene kategóriája: sok ruhadarabot, például farmert, pulcsit, fel lehet venni többször is két mosás között. Ritkábban moss, akkor viszont pakold tele – ne menjen a gép csak félig ruhákkal, használd ki a teljes kapacitását. Válassz rövidebb programot, ha kell, áztass előtte vagy kezeld külön a foltokat (lejjebb arra is adunk tippet, hogy mivel!).

ALACSONYABB HŐMÉRSÉKLET

A mosógép a víz felmelegítésére használja a legtöbb energiát. Ha csak nem egy olajfúrótornyon dolgozol, a mindennapi átlagosan szennyezett ruháiddal a 30 fok is könnyedén elbír. A lakóhelyed vízkeménysége adottság, de ecet adagolásával kíméletesen lágyíthatod a vizet.

SZÁRÍTÓGÉP

Kényelmes és időt nyerünk vele, mi tagadás – de a szárító a csúcstartó a háztartási gépek energiafelhasználási versenyében. Működése közben jelentősen megnöveli a helyiség páratartalmát, amit a penész nagyon szeret. Ha teheted, teregess a napon, ami csíraölő, fertőtlenítő hatású – és a legjobb illatúak a szellőben, napon szárított ruhák, és télen, száraz időben is nyugodtan lehet kint teregetni. A gyerekzoknik párosítgatásának és felakasztgatásának szelíd monotonitása pedig felér egy meditációval.

FELEJTSD EL AZ ÖBLÍTŐT!

A mosószergyártó cégek marketingesei biztos jó magas prémiumot kaptak, amikor elültették a fejekben, hogy ruhaöblítő nélkül nem moshat egy igényes háziasszony. Illatos, puha ruhákba bújni remek érzés, de ezt el tudjuk érni anélkül is, hogy teljesen mesterséges, színes-szagos adalékokba áztatnánk őket, csökkentve a ruhák és a mosógép élettartamát is – az öblítők ugyanis nagyon szeretnek lerakódni és bepenészedni itt-ott a mosógép belsejében, a textilszálak közötti kis maradványok, a kationos felületaktív anyagok pedig jelentősen növelik a bőrirritációk és az allergia lehetőségét. Nem véletlen, hogy a kisbabák ruháit nem javasolt öblítőszerekkel kezelni – persze erre is létezik már hipoallergén termék, de miért fizessünk egy plusz flakonért, ha van más alternatíva?

A napon száradt tiszta ruhának természetesen friss illata van, de ha mindenáron szeretnél egy plusz aromát, akkor használj illóolajat, mosóparfümöt. A mosógép öblítős tartályába önts 10 vagy 20 %-os ecetet: nem kell féltened tőle se a ruháidat, se a gépedet. Az ecet a maga csendes, olcsó igénytelenségével az igazi titkos favorit a színes-szagos öblítőcsodák között: ha ezzel öblítesz, maximálisan kioldódnak a ruhákból a mosószer-maradványok, finom puhák lesznek például a törölközők, és nem, NEM maradnak ecetszagúak a ruhák, ezt garantáljuk! Nem mellesleg a mosógépeddel is jót teszel, mert az ecet lágyítja a vizet és feloldja a belső részeken lerakódott vízkövet. És hogy visszatérjünk az illat-kérdésre: 10 csepp illóolaj vagy drogériában kapható mosóparfüm az ecetbe csepegtetve csodákra képes. Tégy egy próbát!

ALTERNATÍV és HAGYOMÁNYOS MOSÓSZEREK

El vagyunk kényeztetve: ha zöld mosásra adjuk a fejünket, egészen sok lehetőség közül választhatunk, a teljesen természetes, saját készítésű vadgesztenye-főzettől az öko-minősítésű bolti mosóporokig széles a skála. Lássuk az opciókat!

Sokan szeretik a mosódiót: remekül oldja a hétköznapi szennyeződéseket, oldja a zsírt, nem roncsolja a textíliát. Az egyik legnépszerűbb alternatív mosószer. Nagymértékben környezetbarát megoldás, hiszen nem tartalmaz foszfátokat és tenzideket, teljesen természetes anyag, a benne lévő szaponin vegyület végzi el a piszkos munkát. Jó választás az akut bőrproblémáktól szenvedők számára – hátránya a magas ára (5.000 Ft/kg) és mivel Indiából érkezik, a szállításának is van nem kicsi ökológiai lábnyoma. Létezik már folyékony mosódió-kivonatot tartalmazó gél is (ami viszont inkább a greenwashing kategória).

Hazai rokona a vadgesztenye, amiből akár otthon is kotyvaszthatsz saját főzőgélt, és szintén szaponint tartalmaz. Lustábbak apró vászonzacskóban bedobhatják a gépbe a négybe vágott gesztenyéket: ezek is elbánnak már az enyhén szennyezett ruhákkal, de ha hatékonyabb tisztításra vágysz, nincs más dolgod, mint megpucolni, felvágni és aprítani a gesztenyét, majd 10 percig forralni. A leszűrt oldattal moshatsz, ha sok lett, akkor hűtőben tárold! (Recept: https://sporolok.blog.hu/2014/10/02/mosas_vadgesztenyevel )

Árát tekintve abszolút nyertes ez a gél, hiszen akár a saját kertedből, akár egy városi köztérről is ingyen beszerezheted a hozzávalót, és csak az elkészítésre szánt idővel kell számolnod.

A mosószóda a maga átlagosan 600 Ft / kg árával szintén elég előkelő helyen zár a kuporgatási versenyben, és átlagos szennyezettségű ruhák esetén bármelyik mosóporral felveszi a harcot, és a legzöldebb por-állagú mosószer is egyúttal. Kávé-, sár- vagy fűfolttal, sőt a vérrel is egész jól megbirkózik – a legtöbb mosópor lényegében őbelőle áll (nátrium-karbonát vagy Sodium Carbonate néven), habzást könnyítő és egyéb adalékanyagokkal felturbózva.

“A mosószóda, népi nevén sziksó annyira természetes, hogy szikes talajon, vagy szikes tavak vizében is megtalálható. Gyártása során nem keletkezik a környezetre ártalmas melléktermék. Használat után lebomlik a vízben, így csak vizes oldatával, illetve zsírokkal képzett szappanjaival találkoznak a vízi élőlények. (A bolti mosószerek nagyobb molekulákból állnak, emiatt a vízi élőlények szervezetébe egy az egyben bekerülnek.)  A bolti mosószerekkel ellentétben a mosószóda nem tartalmaz foszfort, így nem okoz a vízi élővilágra fokozottan ártalmas vízvirágzást, eutrofizációt.”

https://tudatosvasarlo.hu/zold-kornyezetbarat-takaritas-kisokos-mososzoda/

FOLTTISZTÍTÁS

Ha foltokkal kell felvenned a versenyt, akkor két zöld és méltányos árú szövetségesed a marhaepeszappan és a folttisztító só. A marhaepeszappan elsőre elég rémisztően hangzik, de valójában egy teljesen ártalmatlan és nagyon hatékony fehér szappantömb, ami bármelyik drogériában beszerezhető, és beszáradt, emberi, állati eredetű szennyeződések eltávolításában igazán eredményes. Zsíros vagy olajos foltok, vér, izzadtság, kaki: a marhaepe-szappan nem hátrál. Dörzsöld be alaposan a megnedvesített foltot, majd hagyd hatni a szappant legalább fél órán át, aztán mehet a gépbe.

A folttisztító só a mosószóda közeli rokona: a nátrium-perkarbonát, perkarbi vagy oxigénes fehérítő néven is futó termék mindössze egyetlen oxigénatomban különbözik nagytestvérétől. Nagy százalékban az alapanyaga a legtöbb aktív oxigénes fehérítőszernek. Hatását áztatás közben váltja ki, azaz ha erősebben szennyezett ruhákat kell mosnod, pár órára dobd őket egy vödör forró vízbe egy evőkanál perkarbonát társaságában. Hidegebb vízben is kiváltja hatását, ez esetben 8-10 órát kell áztatni az alaposabb tisztítást igénylő törölközőket, textileket. 

“Veszélyesebb anyagnak számít, mint a mosószóda, de egészségügyi vagy környezeti problémát akkor okozhat, ha töményen lenyeljük, vagy nagy mennyiség kerül belőle szennyező anyagként – nem mosással – pl. a talajvízbe, és így az élővízbe.”

https://tudatosvasarlo.hu/oko-takaritas-kisokos-mit-tud-a-folttisztito-so/

Ha maradnál a jól bevált mosópornál vagy flakonos mosószernél, akkor mindenképp válassz öko-címkéset és utántöltős kiszerelést és keress olyan áruházat, boltot, ahol visszaválthatod vagy újratöltheted a mosószeres flakont.

Ha további összehasonlító teszteket olvasgatnál arról, hogy ár-hatékonyság arányban melyik a legjobb mosószer, katt ide! https://tesztek.tudatosvasarlo.hu/mosoporok-2020/teszt

Mire jutottunk az elején feltett kérdésünk kapcsán? A felsorolt zöld megoldások sokszor pénztárcabarátabbak, ami remek hír – részünkről igényel néha több utánajárást vagy pepecselést a beszerzésük, elkészítésük. De egy vadgesztenye-szedéssel töltött családi délutánt mi is koronázhatna meg méltóbban, mint egy békés esti mosógél-főzés – főleg annak tudatában, hogy ezekkel az apró lépésekkel is tettünk a környezetünkért, Földünkért.

NEKED MILYEN ZÖLD MOSÁSI PRAKTIKÁID VANNAK? ÍRD MEG NEKÜNK!

TETSZETT? OSZD MEG AZ ISMERŐSEIDDEL:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Cornides Ágnes

Monday to Friday 09:00 - 20:00 hrs
Saturday 09:00 - 18:00 hrs
Sunday 09:00 - 18:00 hrs