TETŐFOKÁN AZ ŐSZI GOMBASZEZON

OTTHON/KERTTETŐFOKÁN AZ ŐSZI GOMBASZEZON

TETŐFOKÁN AZ ŐSZI GOMBASZEZON

A természet a leggyönyörűbb arcát mutatja ilyenkor október elején: a vénasszonyok nyarának kellemes napsütésében fantasztikus színekben pompáznak a fák, már csak nézni is öröm. És ha nem csak a szemünket akarjuk kényeztetni, hanem aktív kikapcsolódásra vágyunk az erdőben, akkor a gombászás az egyik legjobb (családos) program.

FELELŐS GOMBASZEDÉS

Már az elején hangsúlyozzuk a legfontosabbat: tilos olyan gombát leszedni – és pláne elfogyasztani – aminek az ismeretében nem vagyunk 100 %-ig biztosak. Sok ehető gombának van megtévesztően hasonló mérgező párja, így nagyon óvatosnak kell lennünk: az internetes képkeresésen alapuló gombahatározók csak hozzávetőleges eredményt adnak, ha nem vagyunk tapasztalt gombászok, akkor mindenképpen vigyük el gombavizsgálóhoz a leszedett kincseket fogyasztás előtt.

ŐSZI KINCSEK

A hűvösödő idő és az egyre vastagodó avartakaró alatt megmaradó nedvesség kedvez az őszi gombafajoknak. A hosszú és nyomasztó nyári aszály után szeptemberben jelentős mennyiségű csapadék zúdult az országra, amiért hálás a természet és a gombák pedig – hogy máshogy, haha! – gombamód nőnek ki földből, egy kiadós eső után akár órák leforgása alatt.

Fontos azt is tudni, hogy az erdőtörvény személyenként napi két kilóban határozza meg azt a mennyiséget, amit saját célra az állami erdőkben (külön engedély nélkül) gyűjteni szabad. Úgyhogy ha vérprofi vagy és szempillantás alatt felismered a gombákat, akkor se vihetsz haza egy kosárnál többet egy alkalommal. De annyiból már egy csodás, gazdag leves vagy zamatos pörkölt készíthető (és másnap újra lehet menni, már csak egy kis szerencse kell, hogy a vaddisznók vagy őzek ne egyék el előlünk a zsákmányt).

SÜTVE, FŐZVE, LEVESBE TÖRVE

Ha hazatértünk a teljes bizonyossággal felismert és / vagy bevizsgált fogással, akkor már csak ki kell találnunk, mit akarunk kezdeni vele. A már emlegetett leves vagy gombapaprikás kézenfekvő, de készülhet belőle fasírt, tejszínes-gombás szósz, rizottó, bakonyi sertéstokány, gombás omlett vagy rakott gomba. Ki is ránthatod – ha igazán szerencsés vagy, óriás pöffetegbe botlottál, amiből sok-sok ember jóllakhat, hisz focilabdánál is nagyobbra nőhet és rántva isteni. Ha nem akarod egyből megenni a gombát, a szárítás vagy aszalás is remek tartósítási módszer: csinálhatod aszalógépben vagy textilen kiterítve a felvágott gombaszeleteket. Jó pár napig sűrű gombaillat járja át a konyhát, ha az utóbbi módszert választod. A megszáradt szeletkék meglehetős mennyiséget veszítenek a súlyukból, de annál erősebben koncentrálódik bennük az íz. Befőttesüvegben eltéve bármelyik későbbi levesed vagy ételed kaphat igazi erdei, vad zamatot ettől a különleges házi fűszertől.

A FELFEDEZÉS ÖRÖME

Ha nem értünk különösebben a gombákhoz és emiatt nem akarjuk leszedni őket – ami egy dicséretes, felelős hozzáállás –, a keresés, felfedezés, felismerés akkor is nagy kaland, főleg a gyerekeknek. Az is lehet kihívás egy családi kirándulás alkalmával, hogy hány különböző gombafajt látunk és tudunk azonosítani – korábban már írtunk a különféle növényhatározó appokról, és természetesen gomba-ügyben is többféle alkalmazás közül tudunk választani. A gyerekeknek nagy kaland az aljnövényzetben, fák tövében, járatlan utakon kutatni – vízálló cipőről ne feledkezzünk el – és így észrevétlenül tehetünk meg sok-sok kilométert és ismerhetjük meg testközelből az erdőt.   

Te szoktál gombászni? Írd meg nekünk a trükkjeidet!

Képek: saját tulajdon

TETSZETT? OSZD MEG AZ ISMERŐSEIDDEL:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Cornides Ágnes

Monday to Friday 09:00 - 20:00 hrs
Saturday 09:00 - 18:00 hrs
Sunday 09:00 - 18:00 hrs