MINDENNAPI KENYERÜNK – RÉGEN ÉS MOST

KENYÉRMINDENNAPI KENYERÜNK – RÉGEN ÉS MOST

MINDENNAPI KENYERÜNK – RÉGEN ÉS MOST

Gabonafélék vagy más termények lisztjéből készült, valamilyen formában kisütött lepényfélét a világ minden pontján fogyaszt az emberiség, amióta csak megismerte a tüzet, egyesek szerint már egymillió éve. A kenyér annyira az életünk része, hogy szinte elképzelni sem tudjuk a napunkat nélküle. De hogyan jutottunk a gyűjtögető életmódtól a kovász-csereberélő Facebook-csoportokig? És mit jelent nekünk a kenyér? Rövid kultúrtörténet, az Új Kenyér ünnepének alkalmából.

ŐSTÖRTÉNET

A kenyér eredete mondákban, eposzokban, vallásos szövegekben írásos formában megtalálható a mezopotám, asszír, egyiptomi, görög, római írásokban. Megjelenik a fáraók sírjainak díszes falán, a görög frízek életképeiben. A keresztény vallás különös tiszteletet adott a kenyérnek: a vallási szertartásokon a kovásztalan kenyér – az ostya – Jézus testét szimbolizálja.

A mai kenyér alapjául szolgáló gabonafélék nem mindig voltak ismertek. 5-10 ezer évvel ezelőtt gyakorlatilag bármilyen növény terméséből készítettek valamilyen kenyeret. Az egyiptomiak például a lótuszvirág magtermését gyűjtögették: a Nílus-völgyiek tápláléka a lótuszkenyér volt. Az árpa volt az első, nagy mennyiségben termesztett kenyérgabona, az első búzakenyerek pedig kb. 7000 évvel ezelőtt jelentek meg. A lepénykenyerek korszaka után valószínűleg Egyiptomban született meg a kelesztett kenyér, kb. i. e. 3000 körül. Az ókori görögöknek és rómaiaknak már gazdag kenyérkultúrájuk volt, különleges és ízesített kenyereket is sütöttek; Hippokratész dietetikájában 2000 évvel ezelőtt már 17-féle kenyeret sorolt fel.

otthon_sutott_kenyer

POLITIKA

Augusztus 20-i nemzeti ünnepünkön 1949 óta az Új Kenyér ünnepét is megtartjuk. Bár bevezetése politikai akarat és nem szokás vagy néphagyomány útján történt (ellensúlyozni kívánván a Szent István nap szakrális jellegét); a „mesterséges hagyomány” mégis találkozott a szélesebb rétegek értékrendjével és a korábbi aratóünnepségek tradíciójával, így elfogadottá vált ünneplése. Az ünnep jelképe a nemzeti színű szalaggal átkötött kenyér, melyet megszentelnek, felszelik, majd szétosztják. A Szent István-napi kenyérversenyen dől el, hogy melyik kenyér érdemli ki azt a kitüntetést, hogy az ország első számú kenyere legyen. A Magyar Pékszövetség 2011 óta rendezi meg ezt a versenyt, ahol szakemberekből álló zsűri dönti el, hogy melyik kenyér lesz felvágva az Új Kenyér ünnepén.

ujkenyer

SÜSD MEG!

A kenyérféle megsütése, elkészítésének folyamata az időkkel és az életmóddal együtt változott. A gyűjtögető életmódot felváltották az ősközösségek és a célzott gabonatermesztés, majd a kereskedelem. Az emberiség létszámának növekedésével arányosan a gabonamezők területe is óriásira nőtt, komplett országok élnek a malomiparukból és a gabona-exportjukból. A mai európai életmódban és táplálkozásban egyértelműen dobogós a kenyér, szinte nincs is olyan család, ahol ne ennék mindennap valamilyen formában. És természetesen mindenkit elért a „vissza a természetbe” és a kézműves hullám: a bolti, folyamatosan romló minőségű, ám növekvő árú termékeket sokaknál felváltotta az otthoni saját sütés és kísérletezés. A covid idején sokezres követőtáború online kenyérsütő-közösségek alakultak, virágzik a kovász-biznisz és minden sarkon pop-up pékségek nőnek ki a földből. Gluténmentes, mindenmentes, kovászos, teljes kiőrlésű és paleo…  a sor végtelen, csak rajtunk múlik, hogy milyen a kedvenc kenyerünk (mi is kikísérleteztük a tökéletes kovászos kenyeret!).

TÁROLÁS

Ha már megtaláltuk a kedvenc pékségünket vagy birtokában vagyunk a tökéletes kenyérreceptnek, akkor az értékes mannát tárolni is kell valahogy, és egyáltalán nem mindegy, milyen formában tesszük ezt. A mi tippünk természetesen a KENYÉRZSÁK: a termék, ami nemcsak funkcionális, hanem konyhád szemet gyönyörködtető dísze is lehet. Kenyered nem szárad ki, nem lesz penészes, belül puha, héja viszont csodásan roppanós marad napokon át. Lehet kicsi vagy nagy, pamut vagy len, egyszínű vagy csíkos. Neked melyik a kedvenced?

Szerinted melyik kenyér a legjobb? Írd meg nekünk bevált receptedet!

A képek saját tulajdonúak.

TETSZETT? OSZD MEG AZ ISMERŐSEIDDEL:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Cornides Ágnes

Monday to Friday 09:00 - 20:00 hrs
Saturday 09:00 - 18:00 hrs
Sunday 09:00 - 18:00 hrs